Jesteś tutaj:

Dzień: 2011-04-07

Dnia 01,04,2011r.odbyła się w naszej szkole premierowa debata na temat: „Nie – przemocy wobec zwierząt”,w której udział wzięła młodzież gimnazjum i liceum. Debatę prowadziły zaproszone Panie z legnickich instytucji: Zdzisława Osowska z Fundacji Ekolologicznej”Zielona akcja”,Kamila Wolna z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami oraz Ewa Baryluk –lekarz weterynarii.
Panie mówiły o niehumanitarnym traktowaniu zwierząt na terenie naszego miasta i okolic.
O znęcaniu się nad kotami,psami,ptakami.Fotografie wychudzonych,okaleczonych psów i kotów były wstrząsające!!Pani z Towarzystwa opieki nad zwierzętami uratowała wiele psów i kotów i znalazła dla nich nowy dom i gospodarza lub oddała do legnickiego schroniska.
Należy również walczyć o poprawę losu psów podwórzowych uwiązanych często przez całe życie na krótkich łańcuchach.

Uczennica kl. II LO Angelika Orłowska opowiedziała o wolontariacie, który od lat działa w naszej szkole. Młodzież opiekuje się nie tylko schorowanymi osobami,emerytami, ale również zwierzętami.
Zbierana jest karma dla psów i kotów z legnickiego schroniska .
W dyskusji uczniowie również wyrażali swój sprzeciw przeciwko wandalizmowi wobec zwierząt.
Padały pytania, jak temu zapobiec,kogo powiadomić w razie zauważenia objawu znęcania się nad psem czy innym zwierzęciem,wyrzucania niechcianych szczeniaków z samochodu itp.Wynikła stąd potrzeba edukacji dzieci ,młodzieży ,dorosłych .
Miłość do zwierząt podnosi poziom kultury narodu. Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka.

Spotkanie przebiegało w poważnej atmosferze.Młodzież wczuła się w drastyczne sytuacje oglądając slajdy wychudzonego psa ,zabiedzonego czy okaleczonego zwierzęcia.Takie rozmowy działają na psychikę nie tylko młodego człowieka.Skłaniają do zastanowienia,czy ja jestem dobry dla zwierząt,dla swoich ,którymi w domu się opiekuję??A jaki jestem w stosunku do moich bliskich??

Organizator debaty:
Anna Tymrakiewicz

Wolontariusze naszej szkoły biorą udział w pomaganiu potrzebującym, udzielają się na wielu płaszczyznach życia społecznego organizują m.in.:
– Spotykania z osobami starszymi o samotnymi w klubie Seniora,
– Bal dla niepełnosprawnych,
– Odwiedzanie schroniska dla zwierząt.

Okolicznością, która ma na celu promowanie i nagradzanie osób młodych zaangażowanych w wolontariacie na terenie legnickim jest Samorządowy konkurs dla nastolatków ,, Ośmiu wspaniałych” pod Patronatem Prezydenta Miasta Legnicy Tadeusza Krzakowskiego. Celem konkursu było ukazanie wrażliwości i życzliwości młodych ludzi na potrzeby drugiego człowieka.
Wyróżnienia otrzymali Paweł Orłowski z klasy II gimnazjum i Mateusz Matulewicz z klasy II LO.