Nie zapomnimy

Powiększ obraz

Ми вшанували пам’ять про Голодомор 1932-1933
1 grudnia uczciliśmy Pamięć Wielkiego Sztucznego Głodu w Ukrainie w latach 1932-1933. W czasie tej tragedii zginęło od 3 do nawet 10 milionów mieszkańców centralnej i wschodniej Ukrainy. Ludzie Ci zgineli z osobistego rozkazu Stalina, który w ten sposób chciał złamać ukraińską wieś i pragnienie wolności Ukraińców. Ukraina za te marzenia zapłaciła ogromną cenę i niestety obecnie także płaci, gdyż na Donbasie dziś trwa wojna. Na ziemi, która tak ucierpiała podczas Wielkiego Sztucznego Głodu.
Uczniowie 2 klasy gimnazjum pod kierunkiem nauczyciela Adama Wiewiórki przygotowali apel poświęcony tej tragedii. Przy świecach, multimedialnej muzyczno – historycznej prezentacji, uczniowie recytowali poezję dotyczącą Wielkiego Głodu. Na koniec oddaliśmy ofiarom Cześć Pamięci chwilą ciszy i obdarowaliśmy się chlebem.
Niech nikomu nigdy na Ziemi nie zabraknie chleba.
Z tym przesłaniem zakończyliśmy nasz smutny, ale jakże ważny apel.
Вічная Пам’ять Жертвам Голодомору в Україні.