Świętujemy rocznicę 100 lat niepodległości Polski

Powiększ obraz

25 września w naszej szkole gościli artyści Agencji Widowisk Historycznych ARKONA z Torunia.
W swoim przedstawieniu historycznym ukazali żywą lekcję historii „Od powstania listopadowego do odzyskania Niepodległości”.

Występ ten poświęcony był 100 leciu odzyskania niepodległości Polski tj. po 123 latach zaborów przebytą drogę Polaków ku wolności.
Nasi uczniowie mieli możliwość obejrzenia pokazu walki na szable i bagnety, wzięciu udziału w punkcie poborowym – rekrutacji Legionistów Piłsudskiego, przemarszu i pokazie musztry. Niektórzy z publiczności otrzymali prezenty tj. wybite okolicznościowe monety z mennicy.
Bardzo ciekawe było przeprowadzenie wśród naszych uczniów rekonstrukcji plebiscytu, czyli głosowania o przynależności Warmii i Mazur do II Rzeczpospolitej. Cały występ był okraszony dowcipem i bardzo dobrą relacją artystów z publicznością.
Żywe lekcje historii zawsze budzą wśród uczniów zainteresowanie przeszłością.
Wierzymy, że także 25 września lekcja ta spełniła taką rolę i nasi uczniowie mogli utrwalić wiadomości o drodze Polaków ku niepodległości w 1918 roku.
Pamiętajmy, że nie tylko w 1918 roku Polacy, ale i Ukraińcy, choć niestety bezskutecznie próbowali wywalczyć swoją niepodległość. Polakom się udało dzięki determinacji, poświęceniu i był to niewątpliwie historyczny sukces Polski, dlatego dziś także świętujemy tę rocznicę w naszej szkole.