85 Rocznica Wielkiego Głodu w Ukrainie

Powiększ obraz

W latach 1932-1933 w Ukrainie na osobisty rozkaz Stalina stworzono sztuczny głód, który doprowadził do śmierci głodowej od 4 do 10 mln mieszkańców centralnej i wschodniej

Ukrainy oraz Kubania, gdzie także mieszkała ludność ukraińska. Ukraińska ziemia, która szczyci się od wieków swoją żyznością i urodzajem, została okaleczona sztucznym głodem o charakterze ludobójstwa. Ludzie umierali tylko dlatego, że urodzili się Ukraińcami i pragnęli wolności dla swego narodu i państwa.
23 listopada w piątek w naszej szkole oddaliśmy cześć pamięci wobec tej smutnej rocznicy, o której tak mało wie świat. Uczniowie zapoznali się z historią tej tragedii oraz znakiem kiru przypiętym do serca zjednoczyli się w ten dzień z cierpieniem Ukrainy i całego narodu ukraińskiego.

Wicznaja Pamjat – Wieczny Odpoczynek
Ofiarom Wielkiego Sztucznego Glodu w Ukrainie