Warsztaty w Muzeum Pana Tadeusza

Powiększ obraz

27 lutego grupa gimnazjalistów i licealistów uczestniczyła w warsztatach organizowanych przez Muzeum Pana Tadeusza

we Wrocławiu. Temat, który zainteresował młodzież, to „Widzialne – niewidzialne. Warsztaty z fotografii otworkowej”. Istotą zajęć było własnoręczne wykonanie zdjęcia aparatem typu camera obscura.
Camera obscura to pierwowzór aparatu fotograficznego. Pierwszego utrwalenia obrazu takim urządzeniem optycznym dokonano już w Starożytności. Budowa aparatu jest zaskakująco prosta. Urządzeniem może być pudełko czy puszka po kawie. Wykonuje się w nich niewielki otwór pełniący rolę obiektywu, przez który wpadają promienie słoneczne. Wpadające przez otwór promienie światła utrwalają na umieszczonej wewnątrz kalce technicznej obraz. Obraz – negatyw fotografii wystarczy już tylko wywołać.
Po ukończonych zajęciach pozostała wiedza i miłe pamiątki w postaci własnoręcznie wykonanych zdjęć.