„Kulturalna Środa”

30 listopada uczniowie klasy I i II liceum mieli okazję obejrzeć wystawy przygotowane przez Muzeum Miedzi i legnickie galerie sztuki.

Młodzież obejrzała wystawę „Grzybiany. Dolnośląski Biskupin i jego tajemnice”. Ekspozycja Muzeum Miedzi przestawia wyniki badań archeologicznych prowadzonych od roku 1956 w Grzybianach. U stóp dzisiejszej Legnicy odnaleziono osiedle z późnej epoki brązu i wczesnej epoki żelaza. Uczniowie mieli okazję zobaczyć unikatowe zabytki z drewna, kości, ceramiki i brązu.

Wystawa „Miedź w wielu odsłonach” ukazywała rolę i znaczenie miedzi w życiu człowieka. Pokazano sposoby jej pozyskiwania, przetwarzania i zastosowania w życiu codziennym i w sztuce.

Licealiści mogli obejrzeć również wystawę „Benjamin Bilse (1816-1902) i jego orkiestra”, zorganizowaną w dwusetną rocznicę urodzin wybitnego legnickiego kompozytora i dyrygenta. Miłym akcentem była możliwość wysłuchania najwybitniejszych utworów muzyka.

Galeria „Satyrykon” zaoferowała młodzieży możliwość poznania twórczości Joanny Rusinek – ilustratorki książek dla dzieci, graficzki współpracującej m.in. z „Gazetą Wyborczą, „Dużym Formatem”, „Wysokimi Obcasami” czy „Tygodnikiem Powszechnym”.

W Galerii Sztuki uczniowie obejrzeli natomiast prace artystów nagrodzonych w 26. Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych.