Spotkania z Łemkowszczyzną – Стріча з Лемківщином

Na wystawie prac Pana Władysława Rewaka
Wszystkim wiadomo, że Legnica była i jest od zawsze miastem wielonarodowym i wielokulturowym. Jest to na pewno atut naszego miasta poprzez atrakcje turystyczne i niepowtarzalność, a zarazem ukazanie Legnicy jako miasta tolerancji i szacunku, który panuje wśród legnickich mieszkańców. Nasza szkoła jest niewątpliwie tego przykładem.
W ramach zajęć-projektu „Spotkania z Łemkowszczyzną” nasi uczniowie I klasy gimnazjum odwiedzili Bibliotekę przy ulicy Piastowskiej, gdzie podziwiali prace plastyczne Pana Władysława Rewaka. Główną tematyką obrazów Pana Władysława jest Łemkowszczyzna, a przede wszystkim łemkowskie cerkwie ( te istniejące i nieistniejące poprzez burzliwą historię XX wieku). Technika prac jest różnorodna, ukazuje otwarcie artysty na umieszczanie własnego talentu w szerokim świecie sztuki plastycznej. Tematyka głównie związana z Łemkowszczyzną jednak jednoczy się z pracami poświęconymi Legnicy. Jest to dowód, że artysta dostrzega w sobie wpływ naszego miasta na własne życie. Wystawa będzie czynna do końca kwietnia. Warto ją obejrzeć, gdyż budzi barwami optymizm widza i uświadamia, że każdy człowiek jest inny, a zarazem wspaniały poprzez własną różnorodność. Dla naszych uczniów jest to także dowód, że tradycja ich przodków, którzy budowali świat na Łemkowszczyźnie ( w tym cerkwie) jest dostrzegana i podziwiana przez mieszkańców Legnicy.

Panie Władysławie dziękujemy za emocje i wrażenia, które wynosimy po obejrzeniu Pana prac!