Ukraiński palimpsest

„Ukraiński palimpsest” to interesująca nowa książka Oksany Zabużko (na Ukrainie ukaże się dopiero w przyszłym roku) są to rozmowy, jakie z Oksaną Zabużko przeprowadziła publicystka Iza Chruślińska. Kim jest Oksana Zabużko?

23 listopada w restauracji Ratuszowa miało miejsce spotkanie z tą ukraińską pisarką, laureatką literackiej nagrody Angelus .Spotkanie zorganizowało Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu.

Oksana Zabużko to także poetka i eseistka, doktor filozofii na Uniwersytecie Kijowskim. Ta wszechstronność zainteresowań w istotny sposób wpływa na sposób odbioru i opisywania przez nią rzeczywistości. Jej utwory, choć bardzo mocno zanurzone w problemach współczesnej Ukrainy, mają również wymiar uniwersalny, gdyż ujawniają szczególny rodzaj wrażliwości autorki na człowieka i jego problemy wynikające ze specyficznych uwarunkowań czasu, w którym przyszło mu żyć. W twórczości autorki uderza trafność stawianych diagnoz i przenikliwość sądów dotyczących współczesności.

W spotkaniu udział wzięli m.in. uczniowie naszej szkoły . Autorka Ukraińskiego palimpsestu, w interesujący sposób opowiadała o problemach współczesnej Ukrainy. Odpowiadała na wiele pytań, które padły podczas spotkania. Razem z moimi kolegami i koleżankami uczestniczyliśmy w ciekawym spotkaniu , które poszerzyło naszą wiedzę na temat problemów współczesnych Ukraińców.

Ewa Chomiak

    Jedna myśl na temat “Ukraiński palimpsest

    Możliwość komentowania jest wyłączona