Wyjątkowi goście w naszej szkole

Powiększ obraz

2 marca w piątek gościł w naszej szkole Pan prof. dr hab. Andrzej Ksenicz – Kierownik Zakładu Literatur Wschodniosłowiańskich na Uniwersytecie Zielonogórskim, a także

zastępca Głównego Zarządu Zjednoczenia Łemków. Pan Profesor przybliżył uczniom swoją rodzimą wieś Konieczna na Łemkowszczyżnie, którą opuścił jako kilkumiesięczne dziecko w ramach akcji Wisła. Młodzież mogła poznać jej – Konieczny, burzliwą i tragiczną historię od czasów Konfederacji Barskiej, poprzez I wojnę światową po samą akcję przynusowego wysiedlenia w 1947roku. Z satysfakcją zauważył, że współcześni Koniecznianie mieszkający we wsi, którzy powrócili, jak i rozrzuceni po Dolnym Śląsku, ziemi lubuskiej, a także poza Europą pragną kultywować tradycję, zwyczaje, a przede wszystkim mieć w pamięci świadomość, że są Łemkami. Dowodem tego był zjazd Koniecznian – około 100 osób – w ramach Watry w Żdyni w 2017 roku. Pan Profesor przekazał także swoje publikacje wraz z dedykacją do naszej biblioteki. Pan Profesor wraz z Panem Piotrem Syczem członkiem zarządu ZŁ gościli u nas w ramach zajęć o regionaliźmie Ukraińców – autochtonów zamieszkujących Polskę po 1945 roku. Bardzo serdecznie dziękujemy za Państwa obecność.
Барз гарді дякуєме

Obejrzyj zdjęcia z wydarzenia na naszym Facebooku